BORIGO: A honi fogyasztók hogyan viszonyulnak a furminthoz, nyilván jobban ismerik, épp’ jórészt a FF-nak köszönhetően, de mennyire penetrálódott a szélesebb rétegekben és milyen típust preferálnak inkább, a szikárat vagy a kis maradékcukorral színezettet?
KD: Tapasztalatom szerint a furmint a szélesebb rétegekben is javított a pozícióján az elmúlt években, ez nagyban köszönhető annak is, hogy egyre több helyen lehet pohárra is kóstolni, és itt most nem csak a legtrendibb éttermekre gondolok. Sokáig a ’szikár’ volt a fő vonulat, de az utóbbi 1-2 évben érzek egyfajta előretörést a kis maradék cukor felé, ami persze sokszor nem tudatos döntés, sokkal inkább évjárati hatás. Ezen kívül még lényeges folyamat az erős hordóhasználat visszaszorulása a 10 évvel ezelőtti furmint ’etalon’ képhez képest. Összességében egyre többen fogyasztanak furmintot, de munka még akad bőven.
BORIGO: A furmint tkp. egy nemzeti egyenértékes, a cél legalábbis az, hogy ő legyen A Magyar Bor, mint a GV az osztrákoknál, egy egységes, definiált, állandó középízű, jó italú bor, ami kiváló, és mindenkinek Magyarország szinonimáját jelenti. Alkalmas-e erre?
KD: Az én véleményem szerint a zászlóshajó szerepre alkalmas lenne, de pl. az állandó középízt és jól ihatóságot nehéz lesz általánosságban hozni. A hazai furmint termelők (és ez különösen igaz Tokajra) nagyon sok szempontból megosztottak, és igen sokszínűek, ezért egységes stílust elvárni tőlük teljesen értelmetlen és egyben irreális elvárás is. A magyar bor sokkal összetettebb és változatosabb, mint az osztrák….. mindenképpen üdvözítendő lenne egyfajta megtisztulás középtávon (pl. fajták, borvidékek vagy stílusok terén), de egy fajta köré építeni a teljes hazai bormarketinget lehetetlen küldetés lenne, mert alapból több lenne az ellensége, mint a támogatója.
BORIGO: Mennyire, milyen tempóban öregedik, meddig él a furmint?
KD: Nem egész 20 éves tapasztalatunk van erre, de ezek alapján illetve pl. olyan termelők még forgalmi tételei alapján, mint Lenkey Géza, a furmint igen jól érlelhető. Az más kérdés, hogy az általános piaci folyamatok nem igazán keresik az érleltebb borokat, illetve semmiképpen nem szeretnének a fogyasztók maguk borokat érlelni, vagy borokba hosszabb távon pénzt fektetni. Ha pedig nem csak a száraz furmintokat nézzük, hanem az aszúkat is, akkor egyértelmű, hogy aszúként a furmint a világ egyik legjobban érlelhető fajtája.